איך לבחור עורך דין לקניית דירה

ישנן מספר דרכים לבחור עורך דין לרכישת דירה. למשל:

1. מפה לאוזן – שאלו חברים ובני משפחה אם הם מכירים עורכי דין שיכולים לעזור לכם ברכישת דירה.

2. מחקר אינטרנטי – חפש באינטרנט "עורך דין לקניית דירה” כדי למצוא עורכי דין שיוכלו לעזור לך ברכישת דירה.

בבואכם לרכוש בית חדש, אתם צריכים עורך דין שייצג אתכם בתהליך. עורך הדין יעזור לפקוח עין על כל דברים מפוקפקים שמתרחשים ולוודא שהדברים יתנהלו בצורה חלקה. למרבה הצער, לא כל עו”ד הוא כזה ששווה לעבוד איתו… כ-50% מכלל התביעות המוגשות נגד עורכי דין בגין רשלנות מוגשות נגד עורכי דין מקרקעין. לפני שאתם קונים או מוכרים בית, חשוב שתמצאו עורך דין טוב ואמין.

עורך דין קניית דירה זהו למעשה עורך דין מקרקעין המתמחה בתחום הנדל"ן ומעניק ייצוג משפטי עבור קוני הדירה מול מוכרי הדירה – שהם לרוב קבלן או בעלי הנכס. רכישת דירה נחשבת לחלק המשמעותי ביותר וככל הנראה היקר ביותר בחיים, ולכן אנשים רבים המעדיפים לחסוך בשמם את שכר טרחת עורך הדין עלולים לחבל בעסקה או חמור מזאת, לגלות שהם נכווים בדיעבד. עורך דין לקניית דירה הינו מרכיב מרכזי וחשוב שאין לוותר עליו, ברגע שמחליטים לרכוש דירה.

עורך דין לקניית דירה

כאשר אתם רוכשים דירה, דאגו לבחור עורך דין בעל מומחיות מעמיקה בתחום הנדל"ן.

בתחום המקרקעין ישנם הרבה פרטים שונים שעליכם להיות מודעים אליהם ולכן חשוב שעורך הדין שלכם יהיה בקיא בדיני מקרקעין. ברכישת דירה אין בושה לשאול את עורך הדין כמה זמן הוא עוסק בתחום הנדל"ן ולהתייעץ גם עם לקוחות קודמים. כפי שאתם מבינים, רבים הם האנשים שנעזרים בשירותי עו"ד מקרקעין בעת רכישת דירה, שכן הדבר מצמצם את הסיכונים האפשריים בעת רכישת דירה כמעט לאפס.

למשל, לפני חתימה על משהו, כל עורך המלווה הליכי רכישת דירות ימליץ לכם לבדוק את זהות המוכר את הדירה. בשלב זה תוכלו לבדוק האם מה שהם מוכרים אכן רשום עם זכויות חניה או גג. דבר חשוב נוסף שיש לבצע בשבילו בדיקה בטאבו, הוא האם הנכס נמצא בשעבוד, משכנתא, חובות, הוצאה לפועל וכד'.

מא' ועד ת' – עם עורך דין לרכישת דירה אתם אף פעם לא לבד אלא זוכים לקבל שירות וליווי צמוד לאורך כל הדרך, החל ממשא ומתן מול המוכרים ועד לחתימה על הסכם מכר וכמובן שהליווי לא נפסק עד שהמפתח אצלכם ביד ולא דקה קודם. הוא נותן ייעוץ מקצועי בכל היבטי העסקה ותהליך הרכישה. קבלת שירות מעורך דין אינה דבר שניתן לוותר עליו בעסקאות נדל"ן – עוה"ד מהווה חלק אינטגרלי מכל תהליך של מכירת דירה, תפקידו ללכת אתכם יד ביד משלב בדיקת הנכס (שלא משועבד וכו'), דרך כתיבת ההסכם או בדיקה שלו אם כבר קיים, הסדרת התשלום ועד לרגע שאפשר לומר לכם מברוק על הדירה החדשה. לידיעתכם, העברת תשלום עבור דירה תתבצע בהתאם להתקדמות הבנייה ומוטלת על הקבלן החובה לדאוג לכספו של הרוכש ולבטחו בפוליסת ביטוח. במקרים בהם הקבלן נמנע מלעשות כן, על פי חוק הוא אינו רשאי לדרוש מהקונה סכום העולה עם 7% ממחיר הנכס (כמובן עד להשלמת הבנייה).

עורך הדין יבדוק את רישום הנכסים בטאבו על מנת לוודא כי זכויות המוכר מוגנות בעסקה. חוזה המכר של הדירה, תהליך הסרת המשכנתא הקיימת עליה, תהליך לקיחת משכנתא על ידי הרוכשים והליך העברת רישום הזכויות מלאים באותיות קטנות, בניסוחים משפטיים, והנחות עבודה כי ידועים לאנשים מנוסים וחסרי ניסיון כאחד. במועד העברת התשלום האחרון (או לפני כן), המוכרים יעבירו לרוכשים את כל המסמכים הדרושים לרישום הדירה על שם הרוכשים.

עורך הדין מנסח את הסכם המכר, לאחר מכן מנהל משא ומתן עם עורך הדין המייצג את הרוכשים, מחליף טיוטת הסכמים עם עורך הדין של הקונים, תוך מתן הגנה משפטית מירבית למוכר, דבר אשר מתבטא בעיקר בהסכם המכר.

ייצוג עורך הדין כולל כמו כן הכנת תכנון מס מבעוד מועד במטרה להפחית את מס השבח שמשלם המוכר למינימום האפשרי על פי חוק. לאחר סגירת העסקה, עורך הדין יגיש את כל הניירת הנלווית וידווח לרשויות המס הרלוונטיות. במידת הצורך, הוא גם ינהל עבורך חשבון נאמנות אישי וידאג להעברת הכסף למוכר.